Sabre & Key Honor Society

The PIKE Foundation recognizes exemplary scholastic achievement and leadership skills of our students through the prestigious Sabre & Key Honor Society.
Saber and Key

Inductees are recognized each year at the International Convention and Academy. The prestigious members of the Sabre & Key Honor Society are listed below.

Nominee requirements include:

  • Completion of 60 semester hours/90 quarter hours
  • Good standing with your college/university
  • GPA of 3.5 or higher
  • Top 10% of class
  • Official transcript sent to Memorial Headquarters by 5/15 deadline
  • Sabre & Key Application

The nominee deadline is May 15; please see application or contact the Foundation staff at foundation@pikes.org or (901) 748-1948 for more information.

Sabre & Key Inductees as of May 15th, 2018

(Names listed by chapter)

Matthew Allan Simpson (Virginia Tech, Epsilon ‘05)

David Wesley Tyler (Rhodes, Theta ‘03)
John L. Hinds IV (Rhodes, Theta ‘04)
Edward Drury Morris (Rhodes, Theta ‘04)

Benjamin A. von Schweinitz (Presbyterian, Mu ‘04)

Brian William Blomgren (Georgia Tech, Alpha Delta ‘92)
David Owen Seeger (Georgia Tech, Alpha Delta ‘93)

Vince Marconi (Florida, Alpha Eta ‘92)

James Francis Fiechtl (Missouri S&T, Alpha Kappa ‘93)
Jacob Leonard Brann (Missouri S&T, Alpha Kappa ‘94)
Alex B. Miear (Missouri S&T, Alpha Kappa ‘04)

Adam Todd Brady (Cincinnati, Alpha Xi ‘94)
Matthew James Yung (Cincinnati, Alpha Xi ‘04)
Douglas Jeffery Cushman (Cincinnati, Alpha Xi ‘05)
James William Radley (Cincinnati, Alpha Xi ‘05)
Alexander P. Hotte (Cincinnati, Alpha Xi ‘06)
Bradley P. Stephens (Cincinnati, Alpha Xi ‘06)

Jordan Donald Lundberg (Ohio State, Alpha Rho ‘05)

Zane Melmed (California-Berkeley, Alpha Sigma ‘96)
Matthew T. Brown (California-Berkeley, Alpha Sigma ‘06)

Parker R. Bradley (Utah, Alpha Tau ‘99)

Brian Joseph McMurray (Iowa State, Alpha Phi ‘07)

Daron F. Lundeen (Rutgers, Alpha Psi ‘95)

Ryan Christopher Collett (Kansas State, Alpha Omega ‘04)

Christian A. Weideman (Pennsylvania State, Beta Alpha ‘94)

Adam C. Benson (Washington, Beta Beta ‘01)
Andrew M. O'Connell (Washington, Beta Beta ‘02)
Tucker L. Howie (Washington, Beta Beta ‘02)
Joseph Marchesano (Washington, Beta Beta ‘02)
Jon Simkins (Washington, Beta Beta ‘03)
Jeffrey A. Mason (Washington, Beta Beta ‘05)
Andrew Shubin (Washington, Beta Beta ‘06)

Mukang Cho (Cornell, Beta Theta ‘93)
Michael Sloan (Cornell, Beta Theta ‘93)

Parker Lawrence Ramsdell (Texas, Beta Mu ‘04)

Collin Arnett (Wisconsin-Madison, Beta Xi ‘05)
Eugene Khmelnik (Wisconsin-Madison, Beta Xi ‘05)
Harry B. Stein (Wisconsin-Madison, Beta Xi ‘05)
Brian Robert Fritz (Wisconsin-Madison, Beta Xi ‘06)
Michael Kulfan (Wisconsin-Madison, Beta Xi ‘06)

Matthew Adolph Granato (Oklahoma, Beta Omicron ‘09)

Daniel D. Goldberg (Pennsylvania, Beta Pi ‘97)

Christopher L. Franzi (Carnegie Mellon, Beta Sigma ‘07)

Jeffrey Scott Montgomery (Michigan, Beta Tau ‘92)
Steven Zuhair Antone (Michigan, Beta Tau ‘95)
Jared M. Averbuch (Michigan, Beta Tau ‘04)

Tate McMillin (Colorado Boulder, Beta Upsilon ‘02)

Matthew R. Atkensan (Purdue, Beta Phi ‘01)

Neal Corson (Purdue, Beta Phi ‘01)

William Anders Folk (Minnesota, Beta Chi ‘96)

Ansley A. Hunt (Alabama, Gamma Alpha ‘95)
Frank Quarles Lassiter (Alabama, Gamma Alpha ‘96)

Darren Martin Thompson (Arizona, Gamma Delta ‘09)

Benjamin Alexander Kolendar (Utah State, Gamma Epsilon ‘08)

Walter Carl Ladwig III (Southern California, Gamma Eta ‘95)

Richard C. Robertson Jr. (Mississippi, Gamma Iota ‘05)

Steven Andrew Martin (Ohio, Gamma Omicron) ‘93)

David Liss (Northwestern, Gamma Rho ‘04)

Jonathan T. Nipper (Northwestern, Gamma Rho ‘05)
Andrew Thomas Seay (Northwestern, Gamma Rho ‘05)

Eric T. Holden (Rensselaer Polytechnic Institute, Gamma Tau ‘02)
Eric D. Hoover (Rensselaer Polytechnic Institute, Gamma Tau ‘02)
Jesse State (Rensselaer Polytechnic Institute, Gamma Tau ‘08)

Vu S. Le (Tulsa, Gamma Upsilon ‘96)

Brian Birdsong Hicks (Oklahoma State, Gamma Chi ‘01)
Philip Terry Brown (Oklahoma State, Gamma Chi ‘08)

Michael Paul Cimino (Louisiana Tech, Gamma Psi ‘01)
Zachary Caribbean Moss (Louisiana Tech, Gamma Psi ‘03)

J. Michael Vecchio (Bowling Green State, Delta Beta ‘05)

Collin William McMenamin (San Diego State, Delta Kappa ‘17)

Joseph O'Shea (Florida State, Delta Lambda ‘04)
Avi Assidon (Florida State, Delta Lambda ‘09)

Tony Aaron Leslie (Southern Mississippi, Delta Mu) ‘96)

Jeremy D. Bisdorf (Wayne State, Delta Nu ‘93)

Bradley James Lightfoot (Linfield College, Delta Rho ‘93)

Jeff A. Hohlfeldt (Bradley, Delta Sigma ‘03)

Vincent R. G. Drieling (Nebraska-Omaha, Delta Chi ‘01)

Mark Hruska (Texas Tech, Epsilon Gamma ‘04)

Jason Adams Allen (Toledo, Epsilon Epsilon ‘02)
Joel R. Davidson (Toledo, Epsilon Epsilon ‘02)

Brian Lee Russell (East Tennessee State, Epsilon Zeta ‘94)

Garret Joseph Duhon (Lamar, Epsilon Kappa ‘09)

James M. Rhodes (Murray State, Epsilon Lambda ‘94)

Charles C. Watson (Tennessee at Martin, Epsilon Sigma ‘95)
Tyler L. Hayes (Tennessee at Martin, Epsilon Sigma ‘04)

Walker Hill Culp (Central Arkansas, Epsilon Phi ‘15)
Evan Randel Yocham (Central Arkansas, Epsilon Phi ‘16)

Daniel J. Wilsack (East Central, Epsilon Omega ‘03)

Kevin C. Kemery (Kettering, Zeta Alpha A ‘95)
Robert David Huculak (Kettering, Zeta Alpha A ‘05)
Andrew Michael Serrian (Kettering, Zeta Alpha B ‘07)

Carl Anthony Labella III (Delta State, Zeta Beta ‘94)
George Crump Miller Jr. (Delta State, Zeta Beta ‘97)
Dustin Pambianchi (Delta State, Zeta Beta ‘04)

Michael Brennon Brown (Murray State, Epsilon Lambda ‘00)

Jason Ross Hehl (Old Dominion, Zeta Iota ‘02)

Thomas J. McCormick (Florida Institute of Technology, Zeta Sigma ‘00)

Michael L. Pulliam (Eastern Kentucky, Zeta Tau ‘72)

Karl Michael Helo (Louisiana-Lafayette, Zeta Omega ‘07)

Vincent Colucci (Seton Hall, Eta Beta ‘94)

Jason Wesley Pribyla (Angelo State, Eta Epsilon ‘06)

Michael L. Self-Spann (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘95)
George Adam Cossey (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘02)
Joshua Shaun Ozment (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘04)
Joseph Robert Beard (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘05)
Andrew Payne Norwood PhD (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘05)
Alec Michael Shell (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘13)
Joshua Kenneth Usie (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘13)
Mitchell Hayden Guidry (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘13)
Jacob Everett Lester (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘13)
Jonathan Chase Murphy (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘14)
Cody Morris Crnkovic (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘14)
Devin Michael Melancon (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘14)
Joseph Hunter Walker (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘15)
Gauge Patrick Stringer (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘16)
John Royce Campbell (Louisiana-Monroe, Eta Omicron ‘18)
Jacob Thomas Hale (Louisiana-Monroe, Eta Omicron 15)
Joseph Hunter Walker (Louisiana-Monroe, Eta Omicron 15)

Bret E. Ramsey (Northern Kentucky, Eta Rho ‘95)
Tye Austin Mortensen (Northern Kentucky, Eta Rho ‘00)
Colin Thomas Klayer (Northern Kentucky, Eta Rho ‘03)

Robert Justin Swinney (North Alabama, Theta Alpha ‘04)

Nicholas Raymond Schmoke (Creighton, Theta Lambda ‘08)

Taylor Charles Mascovitz (Massachusetts-Amherst, Theta Mu ‘93)

Jaime Palmer (Texas A&M-Commerce, Theta Xi ‘95)
Borge Klungerbo (Texas A&M-Commerce, Theta Xi ‘09)
Dakota Shane Brewer (Texas A&M-Commerce, Theta Xi ‘13)

Galen Robert Kane (Indiana State, Theta Omicron ‘94)
Justin Christopher Barlow (Indiana State, Theta Omicron ‘04)

Ryan T. Merrell (Alabama - Huntsville, Theta Pi ‘93)
Nathan Hunter Gilbert (Alabama - Huntsville, Theta Pi ‘13)

John M. Dakin (Tennessee Tech, Theta Upsilon ‘94)

Vincent Giglio (Villanova, Theta Chi ‘97)

John James Ahern (Chapman, Theta Psi ‘96)
Robert D. Diaz (Chapman, Theta Psi ‘96)

Andrew J. Ferdinand (Wyoming, Iota Alpha ‘00)

Michael Edward Lockwood (Rose-Hulman, Iota Delta ‘94)
Bryan A. Towne (Rose-Hulman, Iota Delta ‘96)
Kyle A. Hassler (Rose-Hulman, Iota Delta ‘03)
Jason Robert Rodzik (Rose-Hulman, Iota Delta ‘05)
Ryan M. Smeltzer (Rose-Hulman, Iota Delta ‘07)
Steven C. Chase (Rose-Hulman, Iota Delta ‘08)
Evan D. Cornell (Rose-Hulman, Iota Delta ‘09)
James G. Jeffryes (Rose-Hulman, Iota Delta ‘09)
Gregory J. Laudick (Rose-Hulman, Iota Delta ‘09)

Christian J. Velez (California State-Long Beach, Iota Epsilon ‘09)

Brian K. Friedman (Columbia, Iota Lambda ‘94)

Timothy W. Schloss (Saint Louis, Iota Nu ‘95)

Anthony F. da Silva (Western Ontario, Iota Omega ‘94)

Jason A. Barickman (Illinois State, Kappa Alpha ‘96)
Marc D. Thomas (Illinois State, Kappa Alpha ‘02)

Kevin F. Gonzalez (Florida International, Kappa Gamma ‘09)
Aldo G. Gonzalez (Florida International, Kappa Gamma ‘09)

Justin D. Coomes (Rockhurst, Kappa Epsilon ‘01)
Joseph Tuan Nguyen (Rockhurst, Kappa Epsilon ‘01)
Joseph Andrew Krienert (Rockhurst, Kappa Epsilon ‘05)
Jarrett Lee Leiker (Rockhurst, Kappa Epsilon ‘06)

Scott M. Bailey (New Mexico State, Kappa Eta ‘95)

Ashley D. Tison (North Carolina at Charlotte, Kappa Kappa ‘96)

Jeffery Lorenz McElroy (Western Illinois, Kappa Lambda ‘96)

Troy D. Dean (Pacific, Kappa Nu ‘96)
Ben Matheny (Pacific, Kappa Nu ‘02)
Joshua L. Foster (Pacific, Kappa Nu ‘05)
Kyle J. Campiotti (Pacific, Kappa Nu ‘06)

Scott I. Goldstein (University at Albany, Kappa Xi ‘96)

Frank A. Leibfarth (South Dakota, Kappa Pi ‘03)

Matthew Gary Egerer (Wisconsin-Whitewater, Kappa Omega ‘03)

Daniel C. Timmermans (Alberta, Lambda Epsilon ‘02)

Aakash D. Doshi (Drexel, Lambda Zeta ‘01)
Michael S. Martin (Drexel, Lambda Zeta ‘01)
Joshua J. Murphy (Drexel, Lambda Zeta ‘05)
Tom Kulesa (Drexel, Lambda Zeta ‘12)

Nicholas Robert Kuzmick (Dayton, Lambda Theta ‘08)

Michael Anthony Goodman (Central Oklahoma, Lambda Iota ‘06)
Logan Kyle Reynolds (Central Oklahoma, Lambda Iota ‘06)

Matthew I. Lahana (California-Irvine, Lambda Lambda ‘07)

Andre Javier Prescott (Embry-Riddle, Lambda Mu ‘12)

Alex Alben (Boston, Lambda Nu ‘06)

David A. Berglund (Rogers State, Lambda Omicron ‘06)

Benjamin D. Holder (Trinity, Lambda Sigma ‘10)

Brad E. Hogerheide (Kettering, Zeta Alpha B ‘94)
Michael C. Monroe (Kettering, Zeta Alpha B ‘02)
Adam W. Remesz (Kettering, Zeta Alpha B ‘03)
Matthew A. Thorington (Kettering, Zeta Alpha B ‘03)



For more information contact the Pi Kappa Alpha Foundation at (901) 748-1948 or pikefoundation@pikes.org